ART&KULTURË

10 filmat që duhet t’i shihni patjetër para ceremonisë së çmimeve Oscar

10 filmat që duhet t’i shihni patjetër para ceremonisë

Çmimet e Akademisë 2024, një ngjarje që nderon filmat më të mirë të vitit të kaluar në kategori të ndryshme, po afrohet me shpejtësi. Ngjarja është planifikuar të zhvillohet të dielën, më 10 mars.

Pas ceremonisë, filmat fitues do të tërheqin vëmendjen globale dhe do të bëhen tituj. Megjithatë, për të qenë të përgatitur dhe për të bërë parashikime të sakta, është thelbësore të keni parë filmat që pritet të jenë kryesuesit.

Këtu është një listë me 10 filmat që duhet t'i shikoni para ceremonisë, së bashku me arsyet kryesore pse konsiderohen të preferuarit për të qenë yjet e natës.

Oppenheimer

Pretendent të jetë fituesi i madh i natës, ky film gërmon në jetën e fizikanit Oppenheimer, i cili udhëhoqi Projektin Manhattan, që synonte krijimin e bombës së parë atomike. Është një pretendent i fortë për filmin më të mirë, me Cillian Murphy në garë për aktorin më të mirë dhe një shans për skenarin më të mirë të adaptuar, ndër nominimet e tjera. Me gjithsej 13 nominime, Oppenheimer është filmi më i nominuar i vitit.

Barbie

Një film i rëndësishëm i vitit, Barbie tregon historinë e tranzicionit të kukullës ikonike në live-action. Vlen të përmendet edhe portretizimi i Kenit nga Ryan Gosling dhe kënga e filmit. Megjithatë, mungesa e Greta Gerwig dhe Margot Robbie në nominime, veçanërisht në një film që përkrah rolet e grave në shoqëri, ka nxitur disa polemika.

Killers of the Flower Moon

Puna e fundit e Martin Scorsese-s pritet të ketë një shfaqje të fortë në ceremoni, me 10 nominime, duke përfshirë filmin më të mirë dhe regjisorin më të mirë. Filmi eksploron hetimin e FBI-së për vrasjet e anëtarëve të fisit amerikan të kontesë së Osage, pasi nafta zbulohet në tokën e tyre.

Society of the Snow

Një nga dy hyrjet e Spanjës në gala, Society of the Snow është një nga kandidatët për filmin më të mirë në gjuhë të huaj dhe për flokët dhe grimin. Filmi ka fituar shumë në Goya Awards dhe ka fituar vëmendje ndërkombëtare. Filmi rrëfen historinë e vërtetë të të mbijetuarve të një aksidenti avioni, të cilët kaluan 72 ditë në një akullnajë të Andeve përpara se të shpëtoheshin.

Past Lives

Edhe pse fillimisht nuk ishte i preferuari, Past Lives ka fituar vëmendje për stilin dhe skenarin e tij, duke garuar për filmin më të mirë. Filmi ndjek ndarjen dhe ribashkimin eventual të dy miqve të fëmijërisë që dikur ishin dashuruar platonisht.

Robot Dreams

Duke synuar suksesin në kategorinë e filmit më të mirë të animuar, Robot Dreams shquhet për origjinalitetin dhe vlerën e tij argëtuese. Filmi, i cili tregon historinë e një qeni dhe një roboti, eksploron tema komplekse si miqësia, vetmia dhe kuptimi i jetës.

Anatomy of a Fall

Me nominime në disa kategori kryesore, ky film francez është gati të befasojë në ceremoni. Historia sillet rreth vdekjes misterioze të burrit të një shkrimtareje, e cila mund të jetë një vrasje ose një vetëvrasje. I vendosur në Alpet Franceze, filmi shfaq gjithashtu një djalë të verbër dhe një qen miqësor.

The Holdovers

Me rolin kryesor të Paul Giamatti, ky film ka një ndjenjë kolegjiale, pasi një profesor me temperament të keq kalon Krishtlindjet me studentët.

The Boy and the Heron

Filmi i animuar i Studio Ghibli shënon rikthimin e Hayao Miyazaki në qendër të vëmendjes, me një shans për të fituar një tjetër Oscar në kategorinë e animacionit. Filmi ndjek një djalë të ri që ndeshet me një çafkë që flet pas humbjes së nënës së tij, duke dhënë një mesazh shpresëdhënës.

Maestro

Ky film i Netflix ka shtatë nominime, duke përfshirë zërin më të mirë. Bradley Cooper portretizon Leonard Bernstein, një dirigjent të njohur amerikan, duke u fokusuar në jetën e tij personale dhe marrëdhëniet.