BOTA&RAJONI

YouTuberi i famshëm arrestohet pasi furnizonte festat me helm gjarpërinjsh si drogë

YouTuberi i famshëm arrestohet pasi furnizonte festat me helm

Elvish Yadav, një influencues indian që fitoi sezonin e dytë të Bigg Boss Over-The-Top (OTT), është arrestuar pasi dyshohet se ka furnizuar me helm gjarpërinjsh si drogë rekreative për festat e shfrenuara në qytetin e tij.

Yadav, 26 vjeç, është ndaluar për 14 ditë në bazë të Aktit për Mbrojtjen e Jetës së Egër, raportoi The Sun duke cituar një raport të medias indiane.

Ai u arrestua pas një bastisjeje të policisë në një festë në Noida, Uttar Pradesh në nëntor, ku të pranishmit u gjetën duke përdorur helm gjarpri për vetë-dehje. Autoritetet gjetën nëntë gjarpërinj, duke përfshirë kobra, së bashku me 20 ml helm gjarpërinjsh, sipas transmetuesit indian NDTV.

Policia nisi një hetim dhe mori në pyetje pesë persona të dyshuar për kontrabandë gjarpërinjsh, të cilët të gjithë emëruan Yadav si organizatorin e dyshuar të festave dhe furnizimit me helm gjarpërinjsh.

YouTuber-i i njohur që atëherë është marrë në paraburgim dhe është paraqitur para Gjykatës së Qarkut në Surajpur, Greater Noida, Uttar Pradesh të dielën.

Organizata për mirëqenien e kafshëve, People For Animals, gjithashtu pretendoi se Yadav dhe të tjerët po xhironin video me gjarpërinjtë dhe helmin e gjarpërinjve, sipas India Today. Ministri i Mjedisit në Uttar Pradesh Arun Saxena theksoi se ligji do të zbatohet, duke thënë se asnjë personazh i famshëm nuk është mbi ligjin.

Sipas burimeve policore, Elvish ka rrëfyer se është marrë me gjetjen e gjarpërinjve dhe helmit të tyre në eventet që ai organizoi, pavarësisht se fillimisht mohoi çdo përfshirje.