LIFESTYLE

Aplikacioni i ri në TikTok regjistron reagimet ndaj përmbajtjeve që ju vijnë

Aplikacioni i ri në TikTok regjistron reagimet ndaj përmbajtjeve

Të gjithë e dinë ndjenjën e dërgimit të një video qesharake të TikTok, duke pritur një përgjigje nga një mik, vetëm për të marrë një emoji të qeshur ose, më keq, asnjë reagim fare. Seen synon ta zgjidhë këtë me aplikacionin e tij të ri social, ku miqtë regjistrojnë një reagim video të drejtpërdrejtë ndaj përmbajtjes që ju i dërgoni. 

Aplikacioni i mesazheve video, i disponueshëm në pajisjet iOS, u bashkëthemelua nga sipërmarrësi me përvojë Faheem Kajee dhe aktorja Karen Gillan, më e njohur për rolin e saj si Nebula në “Guardians of the Galaxy”. Me Seen, ju mund të dërgoni video në iMessage private ose në biseda në grup me deri në 11 persona. Kur marrësve u dërgohet përmbajtje, ata duhet të regjistrojnë një video të tyre, e cila shikohet vetëm nga dërguesi dhe miqtë e përbashkët në bisedën në grup. Kompania shpreson që aplikacioni i saj të krijojë një mënyrë autentike dhe tërheqëse për të bashkëvepruar me miqtë.

Një nga veçoritë kryesore të aplikacionit është një integrim TikTok, duke ju lejuar të ndani video me miqtë tuaj në Seen direkt nga aplikacioni TikTok. Aplikacioni ofron gjithashtu një furnizim të lëvizshëm të videove të njohura të TikTok, si dhe mundësinë për të ngarkuar video nga skedari i kamerës së iPhone-it tuaj. Integrimet me “YouTube Shorts” dhe “Instagram Reels” do të prezantohen në të ardhmen.

E lançuar në App Store në fillim të këtij muaji, tashmë ka mijëra përdorues. Kompania tha se ka plane për të nxjerrë së shpejti një version Android, por nuk ka dhënë një datë specifike të nisjes.

“Qëllimi ynë i gjerë është krijimi i një platforme që i ndihmon njerëzit të lidhen me njëri-tjetrin që ndihet shumë reale. Shpërndarja e reagimeve të videove është më mirë sesa thjesht të jepni një like. Ajo nxit një bisedë më të gjerë dhe ka një ndjenjë rezultatesh nga shikimi i reagimit të dikujt”, u shpreh kompania.

Kajee është bashkëthemelues i tre startup-eve të tjera: kompania e pijeve Moment, platforma e tregtisë elektronike Initial dhe aplikacioni social i modës Found. Ndërkohë, kjo do të jetë hera e parë që Gillan themelon një startup teknologjik.

“Gillan ka qenë i përfshirë si në konceptualizimin aktual ashtu edhe në procesin e mprehtë, i cili ka qenë i mahnitshëm dhe shumë i papritur për një aktore të madhe të Hollivudit…Karen është vërtet e dobishme për gjërat e shpërndarjes”, tha Kajee.

“Kur jeni duke lëvizur nëpër platformë, do të ketë disa përmbajtje nga përdoruesit, disa përmbajtje nga miqtë dhe disa përmbajtje nga reklamuesit,” vuri në dukje Kajee, duke shtuar se përdoruesit do të kenë mundësinë të reagojnë ndaj një reklame, të cilën Seen do ta mbledhë më pas. Reagimet ndaj reklamave aksesohen vetëm nga Seen, jo përdoruesit e tjerë ose reklamuesi.

“Ato pika të dhënash janë kaq të vlefshme dhe është diçka në të cilën askush tjetër nuk ka akses, gjë që e bën atë vërtet interesante,” tha ai.