BOTA&RAJONI

Flet një nga autorët e sulmit terrorist në Moskë dhe rrëfen arsyen pse e bëri

Flet një nga autorët e sulmit terrorist në Moskë dhe

Sulmi terrorist në Moskë shkaktoi 143 viktima dhe qindra të plagosur, megjithëse shumë prej tyre janë ende në gjendje të rëndë. Dje ishte një ditë intensive në kërkim të autorëve të sulmit dhe u bënë arrestime. Mes tyre edhe katër personat e dyshuar që kanë qëlluar pa pushim. Pikërisht, një nga të arrestuarit që dyshohet se është përfshirë në sulmin e së premtes, ka rrëfyer se për kryerjen e masakrës iu premtuan 500 mijë rubla ose rreth 5 mijë euro.

"Gjysmë milionë rubla," vuri në dukje një nga të arrestuarit në një regjistrim të marrjes në pyetje të publikuar nga televizioni rus Channel One. "Kush e dha atë për ju?" e pyeti një nga hetuesit. “Nuk e kam marrë akoma, gjysmën e kam marrë”, u përgjigj ai, duke thënë se paratë i ka marrë me depozitë në një kartë bankare.

Personi, i cili u identifikua si Fariduni Shamsiddin, vuri në dukje se kishte mbërritur në Rusi nga Turqia më 4 mars. Sa i përket motivit të sulmit, ai tha: "Qëllova njerëz për para".

Pas masakrës, ky grup terroristësh arriti të kalonte përgjatë autostradës së Kievit deri në lartësinë e Jatsun, rreth 100 kilometra nga kufiri ukrainas ku mundën t'i ndalonin.

Shtetet e Bashkuara kishin paralajmëruar për një sulm terrorist vetëm dy javë më parë, gjë që ka ngritur shumë pikëpyetje se si mund të ishin ata në dijeni.